۱۰ توصيه‌ی کلیدی به ميرحسين موسوی

جناب آقای مهندس میر حسین موسوی، برادر گرامی

    از آنجائیکه حضرت عالی فرموده‌اید که به نظرات جدید و نگاه‌های نو علاقه‌مندید، بر خود واجب دانستم به عنوان یک میانه‌رویی که دغدغه دفاع از نظام و تغییر وضع موجود را دارد ۱۰ توصیه کلیدی خدمت حضرت عالی ارسال دارم.

    امید است که توصیه‌های این ضعیف، در رویکرد انتخاباتی‌تان مثمر ثمر واقع گردند.

    ارادتمند / مهدی مصطفایی

(نقل از نگاه نو)
۱- برهم زدن نقشه انتخاباتی: بدان معنا که به جای تکیه بر آرای سبد رای سنتی اصلاح طلبان، بروید دنبال جذب آرای سبدهای رای دیگر. و کلا ما  ۵ سبد رای داریم، سبد رای طبقه متوسط رو به بالا (که عموما اصلاح طلب است)، سبد رای طبقه متوسط رو به پایین + روستاییان کشور، سبد رای مذهبیون (که اغلب محافظه‌کارند)، سبد رای اصولگرایان (که میزان ثابتی هم در رای و هم در مشارکت دارند) و در نهایت سبد رای تحول خواهان (که عموما مشارکت پایینی دارند)

دو سبد رای مذهبیون و اصولگرایان با همدیگر اشتراکات زیادی دارند و دو سبد طبقه متوسط رو به بالا و تحول خواهان نیز همینطور.

دو سبد اولی مشارکتشان در انتخابات بالاست و دو سبد بعدی مشارکتشان پایین، حال شما نیاز به یک مقدار رای مشخص از هر ۴ سبد فوق دارید.

اینکه بنده می‌گویم نقشه انتخابات را برهم بزنید یعنی اینکه برای همه این سبدهای رای برنامه ویژه داشته باشید و آرای اینها را جذب کنید و خود را محدود به طیف خاصی از مردم نکنید، اگر شما بتوانید چیزی حدود ۵۲٪ از سبدهای رای مذهبیون و اصولگرایان، ۵۳٪ از تحول خواهان و طبقه متوسط رو به بالا و  ۵۰٪ طبقه متوسط رو به پایین و روستاییان را جذب کنید، به احتمال زیاد در دور اول انتخابات می‌توانید پیروز شوید.

حال نگاه اصلی شما باید بر سبد رای طبقه متوسط رو به پایین و روستاییان کشور باشد چراکه مشارکت اینها در انتخابات بالای ۸۰٪ است و رای اینها به دلیل مشارکت پایین طبقه متوسط  بسیار تعیین کننده است. پس شما نباید از این رای غافل باشید و با شناختی که از عدالت خواهی شما هست این مهم دستیافتنی است. لاکن بازهم ذکر می‌کنم هرگونه تکیه بر یک سبد رای مشخص برای شخص شما مضر است.

چراکه به دلیل رانت‌های دولتی ممکن است نتوانید رای روستاییان را خوب جذب کنید، پس باید بتوانید کسری را از محل دیگری جبران کنید.

یا اینکه اصولگرایان ممکن است کاندیدهای جدیدی مانند مظاهری، ولایتی یا قالیباف بیاورند و بخشی از آرای خودشان را جدا کنند، پس تکیه بر رای ایشان غلط است.

همچنین رای سنتی اصلاح طلبان که در طبقه متوسط است، رای شکننده‌ایست، ممکن است مانند انتخابات اخیر مشارکت اینها پایین باشد و اینها با صندوق رای قهر کنند، پس نمی‌توان روی این رای حساب ویژه باز کرد.

برای همین هنر شما باید این باشد که نقشه انتخباتی را برهم بزنید و از آرای مختلف بهره مند گردید و اگر می‌خواهید رئیس جمهوری ملی باشید این بر شما بهتر است.


۲ – از تقریبا ۴ ۵ میلیون رای فعلی، ۲ ۵ میلیون رای را جوانانی تشکیل می‌دهند که در این ۲۰ سالِ سکوت شما به بلوغ سیاسی رسیده‌اند و اینها از شما خاطره‌ای ندارند. لاکن بنده معتقدم این برای شما فرصت است نه ضعف.

اتفاقا با رصد واکنش‌های انتخاباتی، این ضعیف به این نتیجه رسیده است که آنهایی که از شما خاطره دارند خیلی دیرتر از آنهایی که خاطره ندارند، جذبتان می‌شوند. چراکه آنهایی که خاطره دارند نمی‌خواهند به گذشته باز گردند و امروز منتقد چپ سنتی‌اند ولی آنهایی که ندارند خیلی راحت وقتی شما را در برابر دیگران می‌گذارند، به نتیجه می‌رسند.

حال شما باید ۲ برنامه هدفمند برای این ۲ طیف داشته باشید.

در طیف خاطره دارها سه تیپ آدم داریم: تیپ اول خاطره مثبت دارند و شما برای اینها باید تنها تکرار گذشته کنید و اینها اتومات جذب می‌شوند.

تیپ دوم خاطره مثبت داشته‌اند و حالا به دلیل عوض شدن شرایط خاطراتشان منفی شده، شما باید برای جذب اینها نشان بدهید که پس از ۲۰ سال تجربیاتتان زیاد شده و بروز رسانی کرده‌اید نظراتتان را و بگویید که در دهه شصت چپ گرایی اجتناب ناپذیر بود چراکه گفتمان غالب در این دهه و دهه‌های ۴۰ و  ۵۰ این بوده است و شرایط جنگ این را ایجاب می‌کرده و …

تیپ سوم هم خاطره منفی و تیره دارند، اصلا کاری به کار اینها نداشته باشید. اینها اگر خردگرایی سیاسی داشته باشند و وجدان خودشان را حاکم کنند و ببینند الان بین شما و کاندیدهای موجود چه فرقی است، شاید جذب بشوند، شاید هم اصلا جذب نشوند. این اصلا مهم نیست.

در طیف بی خاطره‌ها نیز شما می‌توانید هر چهره‌ای از خویش بسازید و این یک فرصت است از برای شما.

لاکن جا دارد نیک بدانید که اینها دیگر حرفها‌ی کلی را قبول نمی‌کنند، اینها مفهوم ارزش انقلابی را نمی‌دانند، اینها با اخلاق سیاسی نا آشنایند، اینها به اصطلاح مدرن‌ و فرزندان عصر تکنولوژی‌اند.

پس در برخورد با اینها باید چهره‌ای بروز را نمایان کنید و خواسته‌های اینان را درست درک کرده و برای اینها برنامه داشته باشید.

در ادامه راهکارهایی برای جذب این طیف ارائه خواهم کرد.

۳ – در گذشته شما را به سوسیالیسم اسلامی یا چپ سنتی می‌شناختند، فردیکه طرفدار اقتصاد دولتی است و نگرشهای سیاسی ضد امپریالیستی دارد.

امروز اما دنیا عوض شده است، دیگر چیزی از گفتمان چپ دهه‌های ۴۰،  ۵۰ و ۶۰ باقی نمانده و گفتمان راست گرایی هم در دنیا و هم در ایران دست بالا را دارد. لاکن هنوز هم دولتهای چپ در دنیا محبوبیت دارند، مثلا در انگلستان حزب سوسیال دموکراتِ کارگر بر مسند امور است، در استرالیا، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و … سوسیال دموکراسی جنبش بزرگی است که با تکیه بر تامین اجتماعی و حمایت از اقشار ضعیف و طبقه متوسط و تشکیل دولت‌های رفاه نقش بزرگی در ساختن آن جوامع دارند. پس شما می‌توانید با استحاله گفتمان دهه ۶۰ که یک سوسیالیسم خالی از دموکراسی و متکی بر مستضعیفن بود به یک سوسیال دموکراسی اسلامی که هم حامی دموکراسی است، هم سیاست‌های اقتصادی امروزی را قبول دارد(با تکیه بر حمایت از اقشار کم درامد و طبقه متوسط) و هم حامی طبقه متوسط و مستضعفین با هم است، در حقیقت اصلاح طلبی ایرانی را کامل کنید.

آقای موسوی اصلاح طلبی ایرانی بیشتر از مدل لیبرال دموکرات بهره برده تا سوسیال دموکرات و به همین دلیل تنها پایه‌اش طبقه متوسط است و حتی همین طبقه متوسط به دلیل قوی نبودن جامه مدنی، حامی خوبی برای او نیست و او نیز حامی خوبی برای آن، چراکه توجه خاصی به مسائل اقتصادی ایشان ندارد و تنها تامین کننده سطوحی از آزادی و دموکراسی برای ایشان است ولاغیر و به نظر این ضعیف، دلیل اصلی شکست اصلاحات همین است.

حال اگر شما بتوانید با یک جنبش اصلاح طلب سوسیال دموکرات وارد میدان شوید و اصلاح طلبی را احیاء کنید که توجه بیشتری به مسائل اقتصادی طبقه متوسط، بخصوص طبقه متوسط رو به پایین، محرومین و روستاییان دارد این یک پیروزی و موفقیت رو به جلو برای اصلاحات است.

اصلاح طلبان یک بار به دلیل توجه نکردن به مسائل اقتصادی اقشار رو به پایین کشور شکست سختی خوردند، حال نوبت شماست که با پیوند زدن این قشر به طبقه متوسط ایران حلقه وصلی شوید برای تکامل جنبش اصلاحات ایران. بدون شک اگر قشر ضعیف کشور به وسیله یک سوسیال دموکراسی فعال به طبقه متوسط کشور وصل شود، این مهم دستاورد کمی نیست.

در ثانی سوسیال دموکراسی می‌تواند جذابیت‌های خوبی برای آنانکه در بوق و کرنا می‌کنند که میر حسین قدیمی است، میر حسین نماد گذشته است و … دارد، چراکه از جنس امروز است و جوانان با آن براحتی ارتباط برقرار می‌کنند.

البته لازم می‌دانم بگویم که من استاد اقتصاد یا علوم سیاسی نیستم، پس شما برای کار کردن بروی این چهره باید با خبرگان این امر مشاوره کنید و حتما هم نیک می‌دانید که دستگاه تبلیغاتی رقیب منتظر تخریب شماست و شما نمی‌توانید صراحتا بگوید که از یک جنبش سوسیال دموکرات اسلامی حمایت می‌کنید اما اگر عملتان گویای این مهم باشد، آنها که باید احساس یک میر حسین نو را بکنند، خواهند کرد. همچنین نیک بدانید که اگر نتوانید به این روش اصلاح طلبی را احیاء کنید، احتمال اینکه کاندیدهایی که دنبال ارائه یک چهره دیگر برای طبقه متوسط هستند و تحولخواهتر محسوب می شوند بالاست چراکه اصلاح طلبی با مدل سابق خود پایان یافته و حالا ۲ راه بیشتر نمانده، راه اول اصلاح طلبی بازهم بیشتر و لیبرالتر شدن اصلاحات است که تکیه بیشتری به طبقه متوسط دارد، راه دوم پیوند زدن پایه اجتماعی اصلاح طلبی به طبقه مستضعف و اقشار رو به پایین جامعه از طریق یک سوسیال دمکراسی فعال است و در این میان شما می توانید نماینده راه دوم باشد و افرادی چون آقای عبدالله نوری نماینده راه اول. نظر شخصی این ضعیف آنست که راه دوم بهتر است چراکه ریشه پوپولیسم و فاشیسم را می خشکاند.

۴ – یکی از بزرگترین ضربه‌هایی که ممکن است به شما بزنند این است که شما را به غلط و از روی غرض “احمدی نژاد ثانی” معرفی کنند، این واقعا کار جاهلان و نابخردان است که فرق پوپولیسم و نخبه‌گرایی نمی‌دانند. شما باید به وضوح مرزهای گفتمان خود را از گفتمان پوپولیستی مشخص سازید.

متاسفانه برخی از نخبگان ما و اقشار بهره‌مند جامعه، تصور می‌کنند که هر کسی به فکر طبقه ضعیف جامعه باشد و دنبال مطالبات ایشان را بگیرد، حتما پوپولیست است، حتما ساده لوح است، حتما غیر دموکرات و آزادی‌خواه است، حتما فرد خبیث و بدی است که قصد عوام فریبی‌دارد و این تصور غلط بسیار شیوع دارد، اینها از عواقب شیوع پوپولیسم است. شما باید هنرتان این باشد که به این افراد اثبات کنید که آینده دموکراسی و توسعه ایران بسته به بهره مند شدن اقشار ضعیف جامعه و رفع مشکلات اقتصادی و موانع آزادی‌های اجتماعی است.

این مهم را باید به کمک مشاوران ارزشمندتان انجام دهید. همچنین باید مواضع سیاست خارجی خودتان را بیش از پیش مشخص کنید تا منافقینی خارج نشین به خود اجازه ندهند که شما را به دلیل تشابه مواضع سیاست خارجی، احمدی‌نژاد ثانی معرفی کند. البته اگر ایستادگی و ارزشی بودن است که مورد خورده گرفتن است که جای افتخار نیز دارد که شما را با ریاست جمهوری فعلی مقایسه کنند اما اگر سیاست خارجی تهاجمی، احساسی، غیر واقع گرایانه و جنجال برانگیز که باعث انزوای سیاسی ایران شده است، مورد توجه‌ است و سعی دارند شما را اینگونه معرفی کنند باید با مشخص کردن مواضع خویش، این توطئه را خنثی سازید.

 ۵ – بحث رابطه ایران و آمریکا، یک بحث کلیدی و مهم در سیاست خارجی ماست. امروز با روی کار آمدن یک رئیس جمهور چپ گرا در ایالات متحده آمریکا، این موقعیت وجود دارد که رابطه تیره و تار دو کشور بهبود بیابد.

اگر شما مواضع خود را در قابل مذاکره با آمریکا مشخص کنید، محققا می‌توانید اعتماد بخش بزرگی از نخبگان کشور را بدست آورید و حتما می‌دانید که اکثریت مردم از رابطه ایران و آمریکا استقبال می‌کنند، پس نباید رئیس جمهور شدن شما به معنی مانع بزرگی برای این موقعیت تاریخی، حمل شود.

اتفاقا شما باید مشخص کنید که اگر طرف مقابل نیز مایل باشد با حفظ کرامت کشورمان وارد مذاکره شده و مسائل را رفع می‌کنید. شما نیز بهتر است ایده مذاکره بدون پیش شرط از برای حفظ منافع ملی ایران را سرلوحه قرار دهید و بهتر آنست که در این موارد از ظرفیت بزرگانی چون آقای خاتمی بهره ببرد و حتی اگر ایشان قبول کردند مسئولیت وزارت خارجه را به ایشان واگذار نمایید.

۶ – به سمت اجماع حرکت کنید و در این راه از پتانسیل‌های آقای خاتمی بهره ببرید. بدون شک در نبود امکانات بسیاری که شما و اصلاح طلبان از آنها محرومید. تشتت و چند دستگی هیچ فایده‌ای ندارد.

نباید جوانان اصلاح طلب ۴ شاخه شوند و یکی حامی خاتمی، دیگری کروبی، یکی نوری و بعدی حامی موسوی گردند و هیچ کدام به دیگری رضا ندهند، باید با اجماعی هدفمند همه تفرقه‌ها را به دوستی و مودت تبدیل کرد باید هدف نهایی را تغییرات و اصلاح سازنده امور گذاشت و در این راه از هیچ کوششی فروگذار نشد.

شما باید با پیش قدم شدن در اجماع و هماهنگ کردن ستادهای دو کاندیدای دیگر در ستاد خودتان، از این پتانسیل‌های والا نهایت استفاده را ببرید.

در سفرهای استانی از حضور آقای خاتمی بهره ببرید و از پیوستن یاران انتخاباتی چون آقایان کروبی، عبدالله نوری و … به ستادتان استفاده کنید. و هنر شما باید این باشد که به جامعه این را تلقین کنید که همه مجموعه اصلاحات با وجود همه اختلاف سلیقه‌ها، به میدان آمده‌اند تا شعار تغییر را عملی سازند.

بدون شک تفرق و چند دستگی هم شانس شما را پایین می‌آورد، هم دیگر کاندیدهای اصلاح طلبان را.

همچنین یادر گار امام را فراموش نکنید، آسید حسن آقای خمینی برای خیلی از جوانان کاریزمای پدر بزرگشان را دارند و شما می توانید از این مهم بهره ببرید، البته روی سخن سوء استفاده تبلیغاتی نیست بلکه اشاره به بازتولید خمینیسم در برابر وضع موجود است. درثانی آ سید حسن آقا یک جوان آینده داری هستند که می توانند خدمات بزرگی به انقلاب بکنند، بهتر آنست که ایشان را – اگر که مایل بودند – به عنوان معاون رئیس جمهوری انتخاب کنید که نتیجه های مثبتی دارد.

از طرف دیگر پلتفرم وحدت ملی و تشکیل یک دولت وحدت ملی برای نجات ایران، در شرایط کنونی کشور بسیار قابل تامل است و در حال حاضر شما تنها کسی هستید که می تواند این پرچم را بلند کند، نیک است که به این موضوع بیاندیشید و این مهم را محقق سازید و از عقلای دو جناح برای تشکیل دولت وحدت ملی دعوت سازنده کنید. چراکه مردم تا کنون انواع و اقسام روشها را تجربه کرده اند و الان زمان آن فرارسیده که دولتهای ترکیبی و میانه را تجربه کنند.

۷ – از سیستم‌های تبلیغاتی هدفمند استفاده کنید، دنبال این نباشید که سیستم جدید اختراع کنید بلکه از تجربه جهانی بهره مند گردید، چرخ را از نو اختراع نکنید.

تبلیغات هدفمند، پوستر چسپاندن نیست، بلکه برنامه‌ریزی هدفمند برای قشرهای مختلف است. منظور از قشرهای مختلف زنان، کارگران، جوانان، فرهنگیان، کارمندان، روستاییان و … هستند، به واقع باید برای هر قشری نوع خاصی از تبلیغات را برنامه‌ ریزی کرد و با این محدودیتی که اصلاح طلبان دارند باید نهایت تلاش انجام شود که صدای تغییرات به گوش مردم برسد. پس با اختراع جدید ریسک نکنید.

۸ – به جای حرف زدن با روشنفکران با مردم حرف بزنید. مشکل بزرگ اصلاح طلبان در طول سالیان گذشته، زدن حرف‌های روشنفکرانه و توخالی بود که با واقعیات زندگی مردم سازگاری نداشت. امید دارم که حضرت عالی خطای اصلاح طلبان را تکرار نکنید و درگیر بازی‌های روشنفکرانه نشوید.

آنچه که برای یک روشنفکر پسندیده است برای یک سیاستمدار حرفه‌ای می‌تواند فاجعه آمیز باشد. پس سعی کنید مخاطب گفتمانتان مردم باشند.

همچنین اینجوری نباشد که در برابر نخبگان و روشنفکران نشسته، ژست صحبتتان مردمی و از جنس مستضعفین باشد که این غلط است، بلکه باید سخنانتان را به گوش مردم واقعی برسانید و این حاصل نمی‌شود الا از طریق ابزارهای رسانه‌ای و سفرهای استانی فعالانه.

مردم باید صدای تغییرات شما را بشوند و این را درک کنند و این درک کردن خیلی مهم است، باید زبان مردم را بلد باشید و از جنس مردم سخن بگوید، من نمی‌گویم پوپولیست بشوید، نخیر. من می‌گویم نحوه ارتباط برقرار کردن با مردم را درست یاد بگیرید.

این نمی‌شود که شما در گفتگو با چند رفیق قدیمی، برنامه‌هایتان را اعلام کنید، این صدا به مردم نمی‌رسد، صدا وقتی می‌رسد که شما با مردم و از جنس مردم باشید.

پس اگر با مردم باشید، حتما دغدغه‌های جوانان امروزی را درک خواهید کرد، مشکلات فرهنگیان، کارمندان، پیشه وران و … را خواهید دانست و اگر بتوانید این حس را به مردم بدهید که تغییراتی در راه است. بدون شک پیروزی از آن شما خواهد بود.

اشتباه آقای هاشمی را تکرار نکنید که در دور گذشته فعالیت استانی زیادی نکردند و تصور داشتند که مردم صدای ایشان را می‌شنود، نخیر، وقتی با مردم حرف نزنید و خود را پنهان سازید، نباید توقع داشته باشید که مردم حامی‌تان باشند.

۹ – بسیار سخن می‌گوییند که ما بدون خاتمی باختیم، نتیجه انتخابات از قبل مشخص شده، نظر بالا بروی فلان کاندیداست و می‌خواهند فلانی را رئیس جمهور کنند و …

اینها همه‌اش ناشی از دو چیز است، اول یاس و دوم بی‌اراده‌گی، یاس و نیهیلیسم موجود ماحصل بسیاری از عوامل است که متاسفانه تقلب‌های انتخاباتی یکی از آنهاست و عوامل دیگری نیز در این یاس اجتماعی و خاموش شدن آرای مردمی و قهر عمومی دخیل‌اند که پوشیده نیست علت این بی‌اعتمادی‌ها و از هم گسیختگی‌ها.

لاکن بی‌اراده‌گی دیگر عذری موجه ندارد، بی‌اراده‌گی خصلت ذاتی خیلی از ماها شده است، ما هنوز به خود و اراده خود ایمان نداریم که “ما می‌توانیم” و “ما اگر اراده کنیم هر بازی از پیش تعیین شده‌ای را برهم خواهیم زد” و این را باید شما، یعنی کاندیدای ریاست جمهوری ایران به ارمغان بیاورید، کمی از باراک سیاه پوست بیاموزیم که توانست شعار تغییر و ما می‌توانیم را چنان بلند کند که همه به اراده‌های خود ایمان آوردند و او را بر مسند رفع امورات خویش نشاندند. پس شما نیز اندکی تامل کنید و هنرتان این باشد که اراده‌های سربازانتان را محکم سازید.

بی‌گمان یک فرمانده با ایمان اگر بتواند لشکر کوچکش را به ابزار اراده مسلح سازد، بر لشکر بزرگ و شمار زیاد دشمنان پیروزی و نصرت خواهد یافت.

پس بازهم می‌گویم، اراده جمعی را زنده کنید.

۱۰ – بی‌گمان تقلب‌های سازمان یافته رخ خواهد داد، باید با تشکیل شورای‌های محلیِ ناظران و ایجاد یک سیستم یک پارچه ارتباطی، جلوی اینها را گرفت. باید برای چنین احتمالی راه حل‌های پیگری و واکنش اندیشید، نباید از این مهم‌ترین بخش انتخابات غافل شوید.

************

در پایان با ذکر ۱۰ حدیث از مولایمان حضرت علی (ع) شما را به خداوند متعال می‌سپارم و امید دارم که این توصیه‌ها به کارتان آید و در راه پر فراز و نشیبِ پیشِ رویتان پیروز و موفق گردید.

۱ – قال علی (ع): «الاحتمال زین السیاسة»، «تحمل کردن دیگران، زیور سیاست است.»

۲ – قال علی (ع): «خیر السیاست العدل»، «بهترین سیاستها عدالت است.»

۳ – قال علی (ع): «کمال الحزم استصلاح الاضداد و مداراة الاعداء»، «کمال دور اندیشی به اصلاح در آوردن مخالفان و مدارا کردن با دشمنان است.»

۴ – قال علی (ع): «لا صلاح مع افساد»، «اصلاحی که به همراه آن تبهکاری باشد، اصلاح نیست.»

 ۵ – قال علی (ع): «من کمال السعاده السعی فی صلاح الجمهور»، «از کمال سعادت انسان است تلاش و کوشش در اصلاح حال توده مردم»

۶ – قال علی (ع): «العدل یصلح البریه»، «عدالت، جهان را اصلاح کند.»

۷- قال علی (ع): «آفته الزعماء ضعف السیاسة»، «آفت رهبران و بزرگان و زمامداران، ضعف سیاست آنهاست.»

۸ – قال علی (ع): «یستدل علی ادبار الدول باربع: تضییع الاصول، و التمسک بالغرور، و تقدیم الاراذل و تاخییر الافاضل»، «راهنمایی شود بر ادبار و پشت کردن دولتها به چهار چیز: تضییع و تباه کردن اصلها، و چنگ زدن به فریبکاری، و پیش انداختن افراد فرو مایه، و پس انداختن مردمان با فضیلت»

۹ – قال علی (ع): «الیمین و الشمال مضله و الطریق الوسطی هی الجادة علیها باقی الکتاب و آثار النبوة و منها منفذ السنة»، «چپ و راست گمراهی و راه میانه جاده مستقیم الهی است که قران و آثار نبوت، آن را سفارش می‌کند، و گذرگاه سنت پیامبر (ص) است.»

۱۰ – قال علی (ع): «ان سمت همتک لاصلاح الناس فابدء بنفسک فان تعاطیک صلاح غیرک و انت فاسد اکبر العیب»، «اگر همت، تو را بر اصلاح مردم وادار کرد نخست از خود شروع کن زیرا کوشش در اصلاح دیگران و خود در حالی که فاسد باشی بزرگترین نقص است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *